روشاساخت تجربه امنیت،زیبایی،آرامش

طراحی و بازسازی اتاق کودک

خلاصه

دکوراسیون اتاق کودک از جمله مواردی است که والدین اهمیت زیادی به آن می‌دهند. زمانی که تصمیم می گیرید رنگ اتاق کودک را تغییر دهید، مبلمان جدید تهیه و اقدام به بازسازی اتاق کودک کنید، یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد این است که محصولاتی که در بازسازی اتاق خواب کودک استفاده می شود با محیط زیست سازگار باشد.

۱۴۰۰ سه شنبه ۲۶ مرداد
144بازدید
طراحی و بازسازی اتاق کودک

طراحی و بازسازی اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک از جمله مواردی است که والدین اهمیت زیادی به آن می‌دهند. زمانی که تصمیم می گیرید رنگ اتاق کودک را تغییر دهید، مبلمان جدید تهیه و اقدام به بازسازی اتاق کودک کنید، یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد این است که محصولاتی که در بازسازی اتاق خواب کودک استفاده می شود با محیط زیست سازگار باشد. به گونه ای که نه به سلامتی کودک آسیب برساند و نه به محیط زیست. استفاده از محصولات طبیعی و به اصطلاح سبز در دکوراسیون اتاق کودک علاوه بر اینکه خواب شب کودک شما را بهبود می بخشند، بر محیط خانه نیز اثر قابل توجهی دارد.در ادامه‌ی این مقاله نکاتی ساده اما مهم را برای بازسازی اتاق کودک ارائه خواهیم کرد. به کمک این تکنیک‌های ساده می‌توانید علاوه بر ایجاد فضایی تازه و دکوراسیونی جدید برای اتاق کودک خود، محیطی امن و سالم برای فرزند خود ایجاد نمایید.

 

دنیای کودکان

شناخت دنیای کودکان به ما این امکان را می‌دهد تا بهتر بتوانیم با آن‌ها ارتباط برقرار کنیم. بسیاری از ما تصور می‌کنیم کودکان درکی از دنیای پیرامون خود ندارند. واقعیت این است که کودک هر چند به چیستی‌ها، چرایی‌ها و چگونگی‌ها به اندازه بزرگسالان مسلط نباشد اما بینش خاص خود را به دنیا دارد. ممکن است کودک متوجه تفاوت نگاه دیگران با خودش نباشد اما این به معنای عدم درک جهان نیست بلکه فقط دنیا را از زاویه دید خود ادراک می‌کند.کودک نه تنها بر خلاف تصور والدین قادر به درک محیط اطراف خود است بلکه نسبت به رویدادهای اطراف خود نگاه تحلیلی نیز دارد. تشبیه کردن پدیده‌ها به یکدیگر به درک کودک از مشاهدات جدید کمک می‌کند. به طور مثال کودک طلوع خورشید را به بیدار شدن خورشید در صبح تشبیه می‌کند که باعث کمک به تحلیل او در رابطه بین صبح، خورشید، و بیدار شدن می‌شود. در این تشبیه کودک می‌داند که خورشید واقعا شخصیتی نیست که مثل انسان‌ها بتواند بخوابد و از خواب بیدار شود.شناخت دنیای کودکان به والدین کمک می کند رفتار و برخورد درستی با کودکان خود داشته و شرایط مناسب برای رشد آن ها را فراهم کنند.

 

روانشناسی رنگها در اتاق کودک

رنگ اتاق تاثیر بسزایی در زندگی داشته و این اثر از نظر روانشناسی خود را در کودکان بیشتر نشان می‌دهد. رنگ‌های گرم معمولا ذهن را تحریک کرده، باعث افزایش انرژی بدن شده و فضایی خوشایند و پرحرارت را بوجود می‌آورند. اما این نوع رنگ‌ها برای خواب، و به خصوص برای کودکان پرانرژی مناسب نیستند.

اتاق کودک به رنگ نارنجی

پر حرارت، گرم و راحت ویژگی‌هایی هستند که رنگ نارنجی به افراد القا می‌کند. استفاده از این رنگ در برخی جاهای اتاق شاید جالب باشد، اما استفاده زیاد از آن، به خصوص نارنجی پررنگ، ممکن است زیاد جالب نباشد.

اتاق کودک به رنگ زرد

زرد نیز یکی از رنگ‌های انرژی‌زا و خوشایند است که جلوه‌ای درخشان به اتاق می‌بخشد؛ رنگی که نام آن با شادی گره خورده است. بسته به شدت و سایه رنگ زرد استفاده شده، زرد پررنگ باعث افزایش تمرکز شده و سایه‌های کم رنگ زرد نیز باعث تحریک حافظه می‌شود.

اتاق کودک به رنگ قرمز

قرمز به عنوان رنگ اتاق کودک توصیه نمی‌شود؛ چرا که معمولا رنگ قرمز با خشونت همراه بوده و از طرفی نیز باعث عدم تمرکز و ایجاد سردرد می‌شود. البته این امر زمانی اتقاق می‌افتد که در استفاده از رنگ قرمز در اتاق زیاده‌روی کنید. در واقع اگر از قرمز به طور صحیح و جزئی در قسمت‌هایی از دکوراسیون اتاق کودک استفاده کنید، باعث القای احساس شادابی و افزایش انرژی نیز خواهد شد.

اتاق کودک به رنگ صورتی

صورتی رنگی است که در همه جا به عنوان یک رنگ دخترانه شناخته شده است و این امر تصادفی نیست. صورتی رنگی آرام‌بخش بوده و با احساسات لطیف دخترانه نیز تلفیق می‌شود. توجه داشته باشید که صورتی شاید در ابتدا آرامش‌بخش باشد، اما استفاده بیش از حد نیز می‌تواند باعث آشفتگی و اضطراب شود؛ پس بهتر است تمام اجزای اتاق را صورتی انتخاب نکرده و از آن همانند رنگ‌های دیگر به صورت مناسب استفاده کنید.

استفاده از رنگ‌های سرد در اتاق کودک

در رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی رنگ‌های سرد در برابر رنگ‌های گرم قرار می‌گیرند. در مقایسه با رنگ‌های گرم، رنگ‌های سرد اثری آرامش‌بخش بر روی ذهن و بدن دارند و معمولا باعث می‌شوند که اتاق بزرگ‌تر و راحت‌تر به نظر برسند. البته بایستی در استفاده از سایه‌های تیره رنگ‌های سرد زیاده‌روی نکرد تا فضای اتاق غم‌انگیز نشود.

اتاق کودک به رنگ آبی

رنگ آبی را می‌توان نقطه مقابل رنگ قرمز دانست. رنگی که اثر آرام‌بخش دارد، گفته می‌شود که فشار خون را کاهش داده و از استرس و اضطراب نیز جلوگیری می‌کند. استفاده از رنگ آبی می‌تواند مکانی آرام‌بخش را در خانه ایجاد کند، اما بایستی در استفاده از سایه‌های آن دقت کرد؛ چرا که برای مثال استفاده از رنگ طوسی-آبی می‌تواند فضایی نسبتا غریب و غم‌انگیز را بوجود می‌آورد.

اتاق کودک به رنگ سبز

رنگ سبز همواره با طبیعت، سلامت و خوشی همراه بوده و اثری تسکین دهنده روی بدن دارد. استفاده از رنگ سبز در اتاق باعث افزایش تمرکز شده و مطالعات نشان می‌دهند که توانایی خواندن را نیز افزایش می‌دهند. به همین دلیل گفته می‌شود که رنگ سبز یکی از مناسب‌ترین رنگ‌ها برای فضاهایی است که از آن‌ها به عنوان محیط یادگیری و مطالعه استفاده می‌شود.

اتاق کودک به رنگ بنفش

بنفش رنگی لوکس به حساب آمده معمولا همراه با مفاهیمی مانند خرد و معنویت نیز همراه است. سایه‌های ملایم و کم رنگ بنفش نیز همانند رنگ آبی اثری آرام‌بخش دارد

اتاق کودک به رنگ سفید

سفید یکی از رنگ‌های پرطرفدار در طراحی دکوراسیون منازل، مخصوصا در بین ایرانیان است. این رنگ به دلیل ساده بودن و ایجاد حس آرامش در افراد طرفداران بسیاری دارد.

اتاق کودک به رنگ طوسی

اگرچه طوسی به عنوان یک رنگ غم‌انگیز و کسل کننده شناخته می‌شود، اما این رنگ می‌تواند باعث برانگیخته شدن سایر احساسات در افراد شود. استفاده از رنگ طوسی در اتاق می‌تواند اثری آرامش‌بخش داشته باشد، اما معمولا آن را همراه با طیف رنگ‌های گرم استفاده می‌کنند تا اثر کسل کنندگی‌اش کمتر شود.

اتاق کودک به رنگ مشکی

رنگ مشکی به ندرت در اتاق کودک مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ چرا که این رنگ بیشتر در دکوراسیون‌های مدرن و در مکان‌هایی با پنجره‌های بزرگ با نور طبیعی فراوان  استفاده می‌شود. چیزی که در اتاق‌های کوچک مخصوص کودکان کمتر دیده می‌شود.

 

تضمین و کیفیت کار

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد بهتر است وسایل به کار رفته در دکوراسیون اتاق کودک استاندارد و باکیفیت باشند.پیشنهاد می شود به دلیل حساسیتی که برای سلامت روح و جسم کودکان وجود دارد نصب و راه اندازی وسایل اتاق کودک توسط نصابان و متخصصان با رعایت ایمنی کامل صورت بگیرد.تضمین و کیفیت کار از مهمترین نکات در انتخاب شرکت و برندهای ارائه دهنده خدمات مختلف از جمله بازسازی و نوسازی اتاق کودک می باشد که باید بسیار به آن توجه نمود.

 

 

طراحی و بازسازی اتاق کودک