روشاساخت تجربه امنیت،زیبایی،آرامش

ایزوگام سرویس بهداشتی

خلاصه

یکی از حساس ترین مراحل عایق کاری ساختمان ها ایزوگام سرویس بهداشتی است. زیرا این بخش از ساختمان در تمام ایام سال در معرض نم و رطوبت قرار داشته و اگر به درستی ایزولاسیون نشود ممکن است خسارات زیادی را به همرا داشته باشد.

۱۴۰۰ سه شنبه ۲۶ مرداد
195بازدید
ایزوگام سرویس بهداشتی

ایزوگام سرویس بهداشتی

 

یکی از حساس ترین مراحل عایق کاری ساختمان ها ایزوگام سرویس بهداشتی است. زیرا این بخش از ساختمان در تمام ایام سال در معرض نم و رطوبت قرار داشته و اگر به درستی ایزولاسیون نشود ممکن است خسارات زیادی را به همرا داشته باشد.از همین رو توصیه می شود برای جلوگیری از ایجاد خسارت در هنگام خرید و بخصوص در اجرای ایزوگام دقت لازم را مبذول بدارید.

 

کف سازی و عایق بندی سرویس بهداشتی

کف سازی سرویس بهداشتی یکی از مهمترین مراحل بازسازی ساختمان است. که باید توسط نصاب کاشی و سرامیک حرفه‌ای و متخصص انجام شود زیرا نحوه ی عایق کاری سرویس بهداشتی و کف سازی سرویس بهداشتی بسیار مهم است.برای کف سازی سرویس بهداشتی باید تمام جزئیات مانند: عایق کاری سرویس بهداشتی و ارتفاع عایق کاری سرویس بهداشتی رعایت شوند.

 

هدف از کف سازی سرویس بهداشتی چیست؟

هدف از کف سازی سرویس بهداشتی ساختن سطحی قابل استفاده، غیر قابل نفوذ در برابر آب و دوام در برابر فشار برای کاربران است. سطحی که علاوه بر زیبایی و دوام، از جهت ایمنی و استانداردهای ساختمان باید مورد تایید قرار بگیرد. کف ‌سازی سرویس بهداشتی باعث استحکام و مقاومت سرویس بهداشتی در برابر نفوذ و عبور رطوبت خواهد شد.

 

نکات مهم در بخش کف سازی و عایق بندی

- سنگ توالت باید با سطح سرامیک هم تراز باشد.

- کف سرویس‌ بهداشتی باید به طور دقیق عایق کاری رطوبتی شود.

- فاصله سنگ توالت ایرانی از دیوار، از هر طرف حداقل 30 سانتی متر باشد.

- کف سرویس بهداشتی باید قابلیت این را داشته باشد که بتوان به راحتی نظافت کرد.

- کفپوش‌های سه بعدی که به تازگی وارد بازار شده‌اند، فضایی بی نظیر را ایجاد می کنند.

- از نصاب سرامیک بخواهید از بکارگیری سرامیک و کاشی های لب پر و یا ترک خورده اجتناب کند.

- بهتر است رنگ انتخابی برای کفپوش و دیوارها سفید و یا رنگ‌های روشن باشد تا لکه‌ها را به خوبی نشان دهد.

- زیر سنگ توالت باید کاملا از مصالح مناسب نظیر ماسه نرم استفاده شود تا از شکستگی سنگ توالت جلوگیری گردد.

- در سرامیک کاری باید دقت شود تا تکه های ایجاد شده در دید نباشد. در پشت درب و یا زیر کابینت روشویی در نظر گرفته شود.

- در هنگام اجرای کف سرویس بهداشتی باید به شیب آبروها دقت کرد. این شیب به سمت آبرو و یا به سمت سنگ توالت می باشد.

- در هنگام انتخاب کفپوش سرویس بهداشتی باید به میزان لغزندگی آن‌ها دقت کنید. ضریب اصطکاک کاشی سرویس بهداشتی باید بسیار بالا باشد.

- کفپوش‌های بتونی گزینه ی مناسبی برای کف سازی سرویس بهداشتی خواهند بود. این کفپوش‌ها بسیار مقاوم و در طرح ها و رنگ‌های متنوع و زیبا تولید شده و مقرون به صرفه نیز هستند.

 

ارتفاع ایزوگام سرویس بهداشتی

درست است که استفاده از کاشی و سرامیک در سرویس بهداشتی از انواع عایق رطوبتی محسوب می‌شوند، اما محافظت اصلی توسط ایزوگام صورت می‌گیرد.

در هنگام اجرای ایزوگام سرویس بهداشتی باید کف محل و دیوارها تا ارتفاع حداقل 185 سانتی‌متر عایق‌کاری شوند. عایق‌کار باید این ارتقاع را رعایت کند.

 

ضرورت ایزوگام سرویس بهداشتی

تصور کنید حمام و توالت فاقد عایق بندی و ایزوگام باشد. در این صورت چه فاجعه ای رخ می دهد. ایزوگام یک انتخاب نیست بلکه صد در صد یک ضرورت به حساب می آید. با نصب ایزوگام از مشکلات بعدی جلوگیری می شود.

- جلوگیری از قارچ و کپک

قارچ و کپک عاشق رطوبت هستند. در همه محیط های مرطوب می توانید نشانه هایی از بروز کپک و قارچ را ببینید. این موارد علاوه بر آسیب به کاشی و سرامیک، موجب بیماری های پوستی شده و مشکلاتی را به همراه دارد.

با نصب ایزوگام توالت و حمام از ایجاد کپک و قارچ در سقف و بین کاشی های دیوار جلوگیری می شود. اگر می خواهید سرویس بهداشتی را نو کنید چه کاری انجام می دهید؟ تعویض کاشی های شکسته دیوار و نوسازی سنگ های کف حمام ایده خوبی است. اما لازم است تا از قبل زیرسازی و ایزوگام را هم بررسی کنید.

در ساختمان های قدیمی اصلی ترین دلیل قارچ و کپک، ایراد ایزوگام و قیرگونی دیوار یا کف سرویس بهداشتی است. تماس مداوم آب با کاشی های توالت و حمام موجب نفوذ آب به زیر کاشی ها می شود. در صورتی که سیستم عایق بندی مشکل داشته باشد، به زودی شاهد کپک های بد رنگ روی کاشی ها خواهید بود. در روش های جدید می توان حتی بدون تخریب نیز عایق بندی را تعمیر کرد. در این صورت به جای ایزوگام از نانو عایق های جدید استفاده می شود.

- نشتی حمام و توالت

طبق قانون گرانش، آب آسانترین و سریعترین مسیر را به سمت پایین پیدا می کند. اگر حمام ایزوگام نشده باشد دارای یک نقطه ضعف بزرگ در برابر آب است. چنانچه ترک هایی در کف یا دیوارهای سرویس بهداشتی ایجاد شده باشد یا اینکه شکاف هایی در بین درزگیر بین دیوارها و حمام شما ایجاد شده باشد، همین نقاط می تواند محل نفوذ آب به داخل دیوار یا سقف باشد. تصور کنید ریزش قطرات آب از سقف دستشویی روی لامپ چه فاجعه ای به وجود می آورد. قبل از اینکه سانحه ای رخ بدهد با ضد آب کردن دیوارها و سقف سرویس بهداشتی جلوی مشکلات بعدی را بگیرید. خسارت نم و نشتی به واحدهای طبقه پایین بیشتر است. در این صورت ناچارید هزینه تعمیرات سروی بهداشتی همسایه را نیز بپردازید.

در بافت فرسوده و ساختمان های قدیمی، لازم است تا ایزوگام کف و دیواره های سرویس بهداشتی تعویض شود. ایزوگام های قدیمی به مرور دچار مشکل شده اند و آب و رطوبت را از خود عبور می دهند. اگر نم و نشتی مربوط به ترکیدگی ها نباشد قطعا مشکلی در ایزوگام وجود دارد.

- عایق بندی با ایزوگام سرویس بهداشتی

حتما می دانید که ایزوگام کردن ساده ترین راه برای  جلوگیری از نم و نشتی در ساختمان است. اما شاید ندانید که همین ایزوگام های رایج یک عایق حرارتی خوب هم به حساب می آیند. در شرایطی که دیوارهای خارجی و حمام به هم متصل هستند ایزوگام کردن دیوار ضروری تر است. به خصوص در زمستان عایق دیوارها با ایزوگام موجب گرم نگهداشتن حمام می شود. در این صورت نیازی به شوفاژ و وسایل گرمایشی در حمام نیست. به محض باز کردن دوش آب گرم، حمام گرم و مطبوع خواهد شد. ایزوگام حمام حتی می تواند هزینه های مصرف انرژی را نیز کاهش دهد زیرا از اتلاف انرژی گرمایی جلوگیری می کند.

- افزایش طول عمر ساختمان و جلوگیری از خسارت

بدون تردید نم و نشتی خسارات زیادی به ساختمان وارد می کند. ریزش گچ سقف سرویس بهداشتی در اثر نم و نشتی بسیار رایج است. لق شدن کاشی های حمام، شکستن و ترک کاشی ها و… همگی در اثر نفوذ رطوبت به زیرسازی و عدم عایق بندی به وجود می آید. با ایزوگام سرویس بهداشتی می توان مانع خسارت به بنا و آسیب به اسکلت ساختمان شد. آب و رطوبت دشمن فلزات هستند و زنگ زدگی ایجاد می کنند. سرویس ایزوگام، قیرگونی و آسفالت راهی ساده برای پایداری بنا و حفظ طول عمر سازه است. اگر می خواهید ساختمان سالیان زیادی پا برجا بماند روی سیستم ایزوگام و عایق بندی سرویس بهداشتی، آشپزخانه و پشت بام حساسیت بیشتری نشان دهید.

- افزایش ارزش ملک با عایق بندی مناسب

یکی از مواردی که موقع خرید و فروش ملک اثرگذار است وضعیت حمام و توالت ساختمان است. کاشی های کپک زده و حمام هایی که اثرات نشت آب روی آن دیده می شوند، یک امتیاز منفی برای خریداران هستند. هیچکس نمی خواهد پا به خانه ای بگذارد که مشکلات نم و نشتی دارد. زردی دیوارها و سقف احتمال وجود ترکیدگی در لوله ها را افزایش می دهد و خریداران حاضر به خرید چنین ملک مشکل داری نیستند.  با اجرای ایزوگام سرویس بهداشتی وضعیت حمام و توالت بسیار مناسب تر خواهد شد. دیگر خبری از لقی کاشی ها و زردی سقف نیست. به این ترتیب مشتری ها تمایل بیشتری به خرید ملک دارند.

 

شیب بندی سرویس بهداشتی

شیب در سرویس خصوصاً حمام به طرف کف شو می‌باشد و معمولاً محل کفشو در وسط حمام پیش‌بینی می‌گردد، چنانچه ابعاد فضا کم باشد با کم یا زیاد کردن ملات پشت موزائیک یا کاشی مورد نظر به دست می‌آید و اگر ابعاد فضا بزرگ باشد، دقیقاً عمل شیب بندی وسیله کرم‌گیری و شمشه‌گیری به طرف کفشو انجام شده و با متن‌سازی بین شمشه‌ها کف، آماده موزائیک فرش ویا نصب سرامیک می‌گردد. بدیهی است چنانچه محل مورد نظر توالت داشته باشد کاسه توالت در محل خود و پایین‌تر از اطراف نصب شده به‌طوری‌که پس از فرش کف، آب به راحتی و سریع سرازیر کاسه توالت گردد.

 

زمان مناسب برای ایزوگام حمام و سرویس بهداشتی

بهترین زمان برای نصب ایزوگام در این محل‌ها، پس از ایجاد شیب مناسب در کف و پس از انجام فعالیت‌های تاسیساتی و برقی است. در این زمان ایزوگام نصب می‌شود و سپس روی آن با سیمان پوشانده می‌شود تا از آسیب دیدگی در حین فعالیت‌های ساختمانی جلوگیری شود.

 

هزینه ایزوگام حمام و سرویس بهداشتی

قیمت ایزوگام حمام و سرویس بهداشتی بر اساس تعداد رول‌های ایزوگام موردنیاز، تعریف می‌شود. البته این هزینه صرفاً برای خریداری رول است و شما باید هزینه‌ای را برای خرید مواد اولیه و همچنین نصب ایزوگام حمام و سرویس بهداشتی (بر اساس تعداد کارگرهای مورد استفاده) تخصیص دهید. هزینه‌ای که برای خریداری رول اختصاص می دهید، تابع عواملی همچون کیفیت ایزوگام است.

ایزوگام سرویس بهداشتی